Real Madrid reuseste “La Decima”

Real Madrid a reusit pentru a 10 oara sa castige  trofeul Ligii Campionilor, bifand dupa o pauza de 12 ani “La Decima”.Finala s-a decis in 120 de minute, Real Madrid inscriind golul de 1-1 in ultimele secunde ale partidei(90+3), gratie golului marcat de Sergio Ramos.(VIDEO MECI)

Finala s-a incheiat intr-un mod neasteptat, daca Real  Madrid era aparent invinsa in aceasta finala, iata ca aceasta reuseste sa se impuna la finalul celor 120 de minute cu 4-1.Atletico a fost foarte aproape ca acest an sa fie unul perfect, castigand campionatul si Champions League.Din nefericire acest lucru nu s-a putut realiza, insa cu toate acestea Atletico este echipa momentului in Europa, avand un parcurs remarcabil in acest sezon de UCL, unde pana acum nu a fost invinsa niciodata.

Doar cateva secunde au despartit ca trofeul Uefa Champions League sa ajunga in randul echipei antrenate de Diego Simeone, Atletico reusind sa abordeze partida la un nivel inalt, fiind o echipa pragmatica, nedand posibilitati Realului de a inscrie.Momentul cheie, momentul psihologic al acestei finale l-a constituit golul din minutul 90+3, Sergio Ramos inscriind dintr-o lovitura de la colt, trimitand balonul cu capul la coltul lung.Atletico a suferit un declin, iar in prelungiri aceasta a avut de suferit, meciul avand un final neasteptat, echipa lui Ancelotti reusind sa mai marcheze inca 3 goluri, ceea ce a produs o cadere din partea lui Atletico.

Au marcat: Godin(Atletico);Ramos, Bale, Marcelo, Ronaldo(Real Madrid)

Una peste alta Real Madrid a castigat meritoriu aceasta finala, ea avand mai multe situatii de gol, chiar daca aceasta a beneficiat de o doza de noroc, inscriind in ultimele secunde ale meciului.

Aceasta finala a fost cea de-a 3-a finala castigata  de  Ancelotti.