Atletico Madrid a castigat titlul in Spania

Barcelona a pierdut astazi, in aceasta ultima etapa din Primera Division opurtunitatea de a castiga campionatul.Atletico Madrid a reusit dupa o perioada de seceta care numara 17 ani, o perioada care a fost rezervata unei hegemonii din partea celor doua rivale din eternul El Clasico, dintre Barcelona si Real Madrid, sa castige tilul .Meciul de pe Camp Nou a avut ca deznodamant un rezultat de egalitate, 1-1(VIDEO MECI), unde acest meci  s-a numarat al 6-lea din acest sezon dintre cele doua echipe, in care s-au conturat 5 rezultate terminate la egalitate, si o victorie din partea echipei madrilene.Acesta a fost al 10-lea titlu din istoria clubului.

In ciuda faptului ca echipa catalana a resuit sa inscrie prima, prin cilianul Sanchez in minutul 33, cei de la Atletico nu si-au pierdut speranta in vederea castigarii titlui, ei avand nevoie de doar un rezultat de egalitate ca sa-si adjudece titlul.Dupa prima repriza, Barcelona fiind campioana in momentul respectiv, cei de la Atletico a reusit sa revina pe tabela imediat dupa pauza, in minutul 49, unde marcatorul a fost Godin.

Diego Simeone a reusit un lucru extraordinar, unde a realizat o adevatata istorie la acest club, Atletico castigand titlul in Spania, surclasand pe Real si Barca, si nu in ultimul rand echipa lui Simeone este prezenta in finala Champions League, unde o va intalni pe rivala din oras, pe Real Madrid.Finala Champions League va avea loc fix peste o saptamana, pe 24 mai, pe stadionul din Portugalia, Estadio Da Luz.

La sfarsitul meciului, s-a putut observa o atmosfera demna de aplaudat, cei prezenti de pe Camp Nou s-au ridicat in picioare si au aplaudat prestatia facuta de Atletico.Din punctul meu de vedere, acest lucru in Romania este aproape imposibil, daca ar fi prezenti in ultima etapa la un Steaua – Dinamo, cu siguranta echipa care ar castiga titlul ar fi huiduita cu inversunare.Acest eveniment din Spania este un exemplu de luat in seama pentru echipele din Liga 1.