Benfica a pierdut inca o lupta impotriva “blestemului”

Finala Europa League a fost castigata in cele din urma de o echipa spaniola, Sevilla, aceasta castigand toate cele trei finale europene disputate din istoria clubului(2006, 2007, 2014).Castigatoarea de aseara s-a decis la penalty-uri, dupa ce in 120 de minute nu s-a marcat nici un gol.Sevilla s-a impus la loviturile de departajare cu 4-2, unde fostul portar al clujenilor de la CFR, Beto a aparat doua lovituri de la 11 metri(VIDEO MECI).Benfica a suferit inca un esesc european, daca putem spune un adevarat “blestem“(DETALII AICI) ce  s-a napastuit asupra vulturilor, acestia incepand cu anul 1963 au disputat 8 finale europene(+2014), unde in nici o finala nu a reusit sa se impuna.

Au trecut 52 de ani de la ultimul SUCCES al Benficai in cupele europene, in care aceasta seceta a pornit de la finala pierduta contra Milanului din anul 1963, Milan reusea sa se impuna cu scorul de 2-1.

Cele 8 finale pierdute de Benfica in cupele europene

1963: 1-2 cu AC Milan (Cupa Campionilor)
1965: 0-1 cu Inter Milano (Cupa Campionilor)
1968: 1-4 (d.p) cu Manchester United (Cupa Campionilor)
1983: 1-2 cu Anderlecht (Cupa UEFA)
1988: 5-6 (d.p) cu PSV (Cupa Campionilor)
1990: 0-1 cu AC Milan (Cupa Campionilor)
2013: 1-2 cu Chelsea (Europa League)
2014: 4-2 (d.p) cu Sevilla(Europa League)

Aseara Benfica a trait clipe de neputinta, mai ales cand ajungi chiar de doua ori consecutiv in finala Europa League, finale care sunt pierdute intr-un mod bizar.Daca ne aducem aminte, anul trecut in finala cu Chelsea, Benfica a primit gol in minutele de prelungire, londonezii castigand finala cu 2-1.Anul acesta am asistat iarasi la un moment delicat, Benfica ajunge la penalty-uri insa sortii nu sunt de partea sa,  norocul nu a fost cu ei.

Una peste alta, daca concluzionam ce s-a intamplat in meciul de aseara,  acesta a fost un meci ce s-a ridicat poate la un nivel mai mare decat il cere aceasta competiti.Partida a avut multe momente de fotbal adevarat, juncandu-se mult pe contre, in care ambele echipe au iesit la atac cand au avut opurtunitatea.

rakitici

S-a ratat foarte mult, atat la o poarta cat si la cealalta, unde fiecare echipa putea la un moment dat sa inchida meciul marcand prima.