Titlul revine la Manchester City

Astazi s-a pus punct sezonului 2013-2014 din Premier League.Ultima etapa a adus si castigatoarea trofeului mult ravnit, Manchester City si-a adjudecat titlul dupa o lunga lupta de uzura impotriva lui Liverpool si Chelsea.Toate cele trei echipe au castigat ultima etapa din acest sezon, iar clasamentul le desparte pe fiecare de o diferenta  de doua puncte.

City a reusit sa castige partida de pe teren propriu impotriva celor de la West Ham, meciul finalizandu-se cu scorul de 2-0 pentru cetateni(VIDEO MECI).Una peste alta City a castigat categoric aceasta partida, nu a dat nici o sansa pentru oaspeti, acestia avand doar 3 ocazii, in comparatie cu cele 28 venite din partea formatiei antrenate de Pellegrini.

Cealalalta echipa, Liverpool, echipa  care a sperat pana in ultimul moment ca titlul va ajunge dupa o pauza de 24 ani iarasi in visteria clubului, a invins la randul ei in aceasta etapa pe Newcastle, un meci care a avut o poveste interesanta.Oaspetii de la Newcastle au deschis scorul pe Anfield printr-un autogol al lui Skrtel, prima repriza termindu-se cu scorul  de 1-0.Cormoranii au reusit intr-un final sa revina pe tabela, in minutele 63 si 65, si astfel au castigat partida cu 2-1(VIDEO MECI), insa aceasta victorie nu a fost de ajuns ca sa-i fure titlul lui City.

Ultima echipa care pana in penultima etapa mai avea sanse la titlu, Chelsea, a resuit sa castige la randul ei partida din depalasarea de la Cardif, revenind iarasi de la scorul de 1-0 pentru gazde.