La Liga inca asteapta castigatorul

La finele acestui sezon din  campionatul spaniol lupta la titlu este in continuare foarte disputata, o lupta ce se da in continuare intre Atletico Madrid, Barcelona si Real Madrid.Cu doua etape inainte de finalizarea Primerei Division ,Atletico se afla pe prima pozitie acumuland pana acum 88 de puncte, fiind urmata de Barcelona cu 85, respectiv Real Madrid 83 de puncte, unde Realul are o partida mai putin disputata, cea cu Valladolid.

In aceasta etapa echipa de pe Vicente Calderon putea sa ia o optiune importanta in proportie de 99%, in vederea adjudecarii titlului de campioana daca invingea in deplasarea de la  Levante, scor final 2-0.(VIDEO MECI)

Datorita esecului suferit de Atletico, atat Barcelona cat si Real Madrid mai au speranta in vederea castigarii campionatului, in ciuda faptului ca ambele echipe nu au castigat aceasta etapa, fiecare reusind un rezultat de egalitate, scor final 2-2.

Barcelona a fost impiedicata pe teren propriu de catre formatia lui Cosmin Contra, Getafe, echipa care se lupta pentru evitarea retrogradarii, unde momentan ocupa locul 17 cu 36 de puncte.Barcelona se poate considera putin ghinionista, ea fiind egalata in minutele de prelungire, meciul terminandu-se 2-2(VIDEO MECI).

Aseara Real Madrid putea revina drept favorita pentru castigarea titlului daca invingea in  partida de pe teren propriu contra Valenciei, scor final 2-2(VIDEO MECI).Jucatorii Realului au intrat cu oarecare relaxare in aceasta partida, cunoscand infrangerea suferita de Atletico, liliecii conducand de doua ori pe Santiago Bernabeu.Golul egalizator pentru Real, a venit abia in minutul 92, prin Cristiano Ronaldo, acesta reusind o executie de generic inscriind printr-un voleu cu calcaiul, un gol care mai pastreaza oarecum sanse la titlu.