Remize in Champions League

Neymar goalSferturile Uefa Champions League a adus marti seara doua meciuri specifice acestei competitii, unde  pe Camp Nou, intre Barcelona si Atletico Madrid a fost cu adevarat  un “derby” spaniol, iar in Anglia pe Old Trafford bavarezii de la Bayern Munchen nu au reusit victoria in ciuda problemelor existente la Manchester United.

Barcelona – Atletico Madrid(1-1)
VIDEO MECI
In meciul de pe Camp Nou, a existat o adevarata disputa de Champions League, in care am vazut un ritm al jocului foarte bun, multe faze la ambele porti, si nu in ultimul rand doua goluri splendide.Golurile  au fost inscrise in repriza secunda, asa cum s-a intamplat si la United cu Bayern.Primul gol a fost un “eurogol” marcat de jucatorul lui Atletico,  Diego, care a reusit sa-l invinga pe Pinto printr-un sut la vinclu dintr- o pozitie nu tocmai facila.

Diego goalDupa ce oaspetii au deschis scorul, cei de la Barcelona au replicat prin Neymar, acesta primind o pasa magistrala de la Iniesta, finalizand cu eleganta la coltul lung(*mi-a adus aminte de Henry), la care Courtois nu a avut nici o sansa.

Manchester United – Bayern Munchen(1-1)
VIDEO MECI
In cel de-al doilea meci, deznodamantul a fost unul surpinzator, luand in considerare informatiile dinantea meciului, meciul finalizanduse la egalitate 1-1.Intr-o oarecare masura ambele reprize au coincis cu reprizele de pe Camp Nou, pana si primele goluri au fost marcate in acelasi moment.Primul gol a fost marcat de catre diavolii rosii prin veteranul din aparare, Vidici, care a trimis cu capul o minge venita dupa o faza fixa.

Vidici goalCei de la Bayern au revenit totusi inscriind, prin Schweinsteger, jucator care pana la finalul meciului a fost eliminat.Asadar Manchester United iese onorabil din aceasta partida cu Bayern, in conditiile in care Bayern este favorita La castigarea trofeului.

Diseara avem ultimele doua meciuri din sferturile Uefa  Champions League.