Dortmund castiga in Rusia.Man United, umilita in Grecia

In aceasta seara am avut parte de inca o “seara de Champions League”, ce a aliniat doua meciuri in care am  avut ca protagoniste pe Zenit Saint Petespurg si Dordmund, repsectiv Olympiacos Pireu si Manchester United.

Zenit-Dortmund , un meci care  in detrimentul conditiilor de disputare a partidei, a adus in ochii telespectatorilor un joc placut, captivant, la care am avut parte de 6 goluri, goluri ce au dat jocului o nuanta de spectacol.Meciul s-a finalizat cu victoria germanilor castigand cu scorul de 4-2(VIDEO MECI) si face un pas important pentru accederea mai departe in sferturile de finala.Meciul a inceput intr-un ritm alert pentru echipa germana, unde a reusit chiar din minutul 5 sa ia avantaj de doua goluri pe tabela,  si sa incheie prima repriza invingatoare.

A doua repriza tabela de marcaj a suferit schimbari si din partea echipei din Rusia, aceasta marcand dupa cca 10 minute dupa reluarea jocului, si aveau sperante sa intoarca rezulatul.Dortumnd nu a stat mult pe ganduri, care dupa numai peste 4 minute a revenit in avantaj de doua goluri, iar aceasta miscare s-a mai repetat inca odata pana la finalul meciului si asttfel meciul s-a terminat cu victoria germanilor, scor final 4-2.

In celalat meci, intre Olymiacos si Manchester United am avut parte de o supriza daca ne luam dupa brandul echipelor, insa pe teren situatia a fost exact pe dos, unde elenii au reusit sa-i invinga pe diavolii rosii fara drept de apel, castigand meciul cu scorul de 2-0(VIDEO MECI).Acest meci a evidentiat faptul ca Man United trece printr-o pasa proasta, drept dovada locul dezolant pe care il ocupa in Premier League, loc pe care nu o trimite in nicio competitie europeana.

Olympiakos a reusit sa faca un joc foarte bun, reusind sa strapunga apararea lui United fara mari probleme atat in prima cat si in cea de-a doua repriza.Asadar asistam la o posibila eliminare a echipei din Anglia in aceasta competitie,  dupa multa vreme in faza optimelor de finala, si totodata putem asista la eventuala demisie a antrenorului lui United, David Moyes.

sursa imagini:skysport.com