PSG si Barcelona, aproape in sferturi

Aseara am avut parte de primele doua meciuri din optimele de finala din Champions League, meciuri in care au avut castig de cauza echipele oaspete.

in meciul dintre Manchester City si Barcelona, am avut parte de un joc oarecum timid din partea englezilor, drept urmare  Barcelona a plecat din Anglia cu toate cele 3 puncte, castigand meciul cu scorul de 2-0 (VIDEO MECI), si face un pas important pentru sferturile de finala.Meciul a inceput  caracteristic Barcelonei, avand in debutul meciului o posesie net superioara, care ii tinea pe cetateni departe de poarta lui Valdez, insa nici catalanii nu si-au creat ocazi de gol. Usor usor cei de la City au incercat diferite metode de a creea pericol la poarta adversa, insa toate incercarile au fost in zadar, si astfel  prima repriza s-a incheiat cu un rezultat nul, 0-0.A doua repriza Barcelona reuseste sa ajunga mai des la poarta lui City, astfel dupa aproximativ 10 minute oaspetii reusesc sa inscrie primul gol al meciului rezultat dintr-un penalti transformat fara probleme de catre Messi, care l-a egalat pe Raul la numarul de goluri inscrise in Uefa Champions League, 66 de goluri.
cityyDupa gol meciul a inceput sa se anime in ambele parti ale terenului, unde City a incercat din rasputeri, prin contratacuri, cornere, sa egaleze scorul de pe tabela.In minutul 90   Barcelona a mai inscris o data prin Daniel Alves, si astfel scorul meciului s-a terminat 2-0 pentru spanioli.

In celalt meci unde s-au confruntat Bayer Leverkusen si PSG, meciul s-a finalizat cu o victorie clara pentru francezi, acestia castigand cu scorul de 4-0(VIDEO MECI).Jocul a inceput foarte incins chiar din debutul meciului, in care in minutul 3, Matuidi resuseste sa inscrie in poarta lui Leverkusen.Prima repriza s-a terminat cu un sec 3-0 pentru PSG, unde a continuat sa inscrie si vedeta serii, Ibrahimovici care a reusit in 3-4 minute sa inscrie o dubla, in minutul 39 respectiv 42.Ibrahimovici a reusit sa inscrie golul serii in Uefa Champions League, printr-un sut caracteristic dansului, un sut violent la vinclu, unde portarul echipei germane nu a avut nicio speranta.

PSG-ul a mai continuat sa inscrie o data in minutul 88 prin jucatorul Cabaye, si astfel parizienii intr-o proportie foarte mare sunt in sferturi.

In aceasta seara de la ora 21:45 meciurile din optimile de finala se continua cu alte doua dispute, este vorba de Arsenal cu  Bayern Munchen, si Milan contra celor de la Atletico  Madrid.