Chelsea 1-1 West Brom

Aseara, Chelsea a disputat un meci in deplasare, impotriva lui West Brom, meci contand pentru Premier League.Meciul s-a terminat la egalitate,  scor 1-1(video meci), un scor pe care Chelsea nu si-l dorea in niciun caz , ea poate sa piarda locul 1 daca in aceasta seara Arsenal va reusi sa o invinga pe Manchester United, meci ce se va desfasura de la ora 21:45. Chelsea si West Brom au fost egale, din punct  de vedere al jocului , fiecare formatie creandu-si ocazii de gol importante. Prima repriza a fost la discretia londonezilor, acestia  avand o posesie impresionanta de 67%,  care au primit doar un sut din partea gazdelor spre poarta. Prima repriza s-a terminat cu avantaj de un gol pentru Chelsea, datorita golului lui Ivanovici din penultimul minut de prelungiri. Dupa pauza, Chelsea incepe jocul , asa cum l-a terminat prima repriza, in atac, irosind ocazii foarte mari prin Oscar si Eto’o .Cei de la West Brom nu aveau nimic de pierdut, asa ca au atacat pana ce au   echilibrat  meciul, unde in minutul 87 reuseste sa egaleze prin jucatorul Victor Anichebe, trimitand  balonul cu capul, dupa o centrare splendida.

Dupa acest egal Chelsea evidentiaza faptul ca nu reuseste sa se concentreze la meciuri de acest tip , asa cum o face in derbyu-ri , unde a reusit sa le castige pe majoritatea.